Çevre

 

Geri dönüşüm, yeniden değerlendirebilme imkanı olan özellikle kentsel atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek üretim sektörlerine yeniden kazandırılması işlemidir.

Geri dönüşümün genel amacı kaynakların tükenmesini önlemek ve kentsel atık çöp miktarını azaltmaktır. Bugün dünyada bu bilinçle hareket ederek sistemler kuran ve çöp atıklarının % 90’ını geri dönüştürebilen ülkeler vardır.

Sektörümüzde kullanılan geri dönüştürülmüş elyaf, evsel atıklardan, iplik üretim tesislerinin atıklarından ve nihai ürüne dönen kumaşların kesimi esnasında ortaya çıkan atıkların geri kazanımı ile elde edilir.

Maalesef ülkemizde kentsel atıkların % 95’lik kısmı yakma veya toprağa gömme gibi ilkel metotlarla bertaraf edilmeye çalışılmaktadır.

Gülçağ Tekstil bu noktada devreye girerek sentetik, pamuk, pamuk-sentetik karışımı kumaş atıklarının atık alanlarına yığılması, yakılması veya gömülmesi gibi yöntemlerin önüne geçmektedir.

Bugün tarım alanlarında bir kilogram pamuk üretmek için 11 ton su ihtiyacı oluşmaktadır. Geri dönüşüm işlemi ile 1 kg iplik üretimi ile 11 ton suyun tasarrufunu sağlıyoruz. 1 kilogram ipliği boyamak için 130 litre su kullanılmaktadır. Yine geri dönüşüm işlemiyle bu 130 litre suyun da tasarrufunu sağlıyoruz. Bu rakamlarla birlikte Gülçağ Tekstil olarak yıllık 53 milyon 500 bin ton suyun tasarrufunu sağlıyoruz.

Bunun yanında insanlığın ihtiyacı olan pamuk üretimi için kullanılan tonlarca sudan ayrı olarak gerek böcek ilacı, gerek verimlilik, gerek hastalıklar için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasalların çoğu hava ve toprağa karışmaktadır. Bir tişört üretimi için kullanılan pamuk üretim aşamasında 150 gram zararlı kimyasal kullanmayı gerektirir.

Gülçağ Tekstil yıllık 48 milyon kilogram geri dönüşüm iplik üretimi ile zararlı kimyasalların tarım alanlarını kirletmesinin, yeraltı sularının kirlenmesinin ve hava kirliliğinin önüne geçmektedir.